Утрински Весник
Свет

Претседателот на Аргентин најави дека Хамас ќе биде прогласен за терористичка организација

Претседателот на Аргентина Хавиер Милеи на денешната средба со премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим најави дека ќе го прогласи палестинскиот Хамас за терористичка организација.

Кабинетот на Нетанјаху објави дека израелскиот премиер го поздравил потегот и му се заблагодарил на аргентинскиот претседател за одлуката „да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја пресели (аргентинската) дипломатска мисија таму“.

Израелскиот премиер го нарече аргентинскиот претседател „голем пријател на еврејската држава“.

Можете да прочитате

Кличко бара Германија да и испрати на Украина ракети со долг дострел

„Сака да биде холивудски каубој“: Се огласи Кремљ откако Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“

Тренер по таеквондо во Австралија уби момче кое го тренирал и неговите родители