Утрински Весник
Македонија

Претпладне променливо облачно, попладне сончево со температура до 14 степени

Претпладне променливо облачно, попладне сончево со температура до 14 степени

Денеска претпладне се очекува променливо облачно време, во текот на денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, по должината на Повардарието и во источните делови повремено засилен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 5, а максималната ќе достигне од 7 до 14 степени.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 0, а максималната ќе достигне до 12 степени.

В сабота времето ќе биде претежно облачно, а в недела и в понеделник претпладне ќе има повремени врнежи од дожд. На планините и на повисоките места врнежите ќе бидат претежно од снег, каде што ќе се формира снежна покривка.

Можете да прочитате

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Аеродром е првата општина што воведува текбол во основните училишта