Утрински Весник
Спорт

Преговарал со Баерн – Лајпциг го отпушти менаџерот 24 часа пред дербито

Преговарал со Баерн – Лајпциг го отпушти менаџерот 24 часа пред дербито

Лајпциг пред дцербито во Бундеслигата против Баерн Минхен му врачи отказ на директорот за спорт во клубот, Макс Еберл. Германските медиуми тврдат дека Еберл ќе се пресели во Баерн и ќе ја преземе функцијата која до јуни ја вршеше Хасан Салихамиџиќ.

dobivaj vesti na viber

Лајпциг објавија дека спортскиот директор е отпуштен бидејќи во ниту еден момент не успеал да се идентификува со клубот.

„Лајпциг веднаш го отпушта Макс Еберл. Непосветувањето на клубот не доведе до оваа одлука. Ова се случува целосно независно од тимот и спортските резултати. Спортскиот директор Рувен Шредер го презема спортскиот менаџмент. Му благодариме на Макс за неговата работа”. се вели во објаснувањето на Лајпциг.

Лајпциг вечерва (18.30 часот) ќе го пречека Баерн, во дербито од 6.коло. На табелата Баер има бод повече од Лајпциг.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања