Утрински Весник
Македонија

Пожар во скопски Илинден: зад хотелот „Белви“ гори трска, огнот се шири кон Арачиново

Пожар во трафика во Охрид, се проширил и на соседниот угостителски објект, нема повредени

Гори стрниште позади хотелот „Белви“ во скопската населба Илинден, а густиот чад се гледа и од Скопје, информацијата ја потврдуваат и од Центарот за управување со кризи.

dobivaj vesti na viber

Според директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов запалена е трска, а ја гасне екипа на Бригадата за противпожарна заштита на Скопје.

Чадот, како што информираат5 од ЦУК, кој се гледа од повеќе места во Скопје како и пепелта која паѓа од воздух и може да се забележи во некои скопски населби како на пример Автокоманда и Ново Лисиче, доаѓаат од горењето на трска и ѓубре во каналот кај Арачиново.

Овој пожар, според Ангелов не ги загрозува околните куќи.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран