Утрински Весник
Спорт

Погба паднал на допинг-тест на тестостерон!

Погба паднал на допинг-тест на тестостерон!

Италијанската новинска агенција „АНСА“ тврди дека ѕвездата на Јувентус, Пол Погба имал позитивен тест по мечот со Удинезе оваа сезона.

dobivaj vesti na viber

Мечот на „Дачија арената“ на 20 август заврши со 3:0 победа на Јувентус, но Погба беше на клупата и не влезе во игра, по што имаше кратки настапи како замена во следните две кола против Болоња и Емполи. И покрај тоа што не беше во игра, Погба бил еден од фудбалерите случајно избрани за тест, кој покажал превисоко ниво на тестостерон.

Сега следува тестот на Б-примерокот пред тој официјално да падне на допинг-тест, за што вообичаено следува казна од барем 2 години суспензија, доколку нема разумно објаснување за позитивниот тест.

Со оваа вест се комплетира хорор-приказната за Погба по враќањето во Јувентус како слободен агент од Манчестер јунајтед минатото лето. Тој имаше серија повреди кои го ограничија неговото време на теренот и исто така беше вмешан во контроверзен случај со изнуда на пари од неговиот брат и пријателите од детството. Повредите го следеа и во новата сезона, откако минатата недела доби нова мускулна повреда при 2:0 победата над Емполи.

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Серхио Рамос си даде автогол, Барса ја победи Севилја

(ВИДЕО) Борусија Дортмунд го победи Хофенхајм

Лисандро Мартинез ја обнови повредата, го чека долга пауза