Утрински Весник
Магазин

Повеќе омекнувач ќе ги оштети алиштата, но и машината

Omeknuvach.png

Една од најчестите грешки што се прави кога се перат алишта е тоа што се користи поголема доза омекнувач која може да ги оштети алиштата, а и машината за перење. Кога ставате омекнувач при перењето не гледајте на мерките означени на капачето, бидејќи и најмалото мерење е премногу. Наместо капачето како дозер користете лажица. Додадете една голема лажица омекнувач на 3,5 килограми алишта. Обична машина за перење има капацитет од седум килограми, па затоа треба да налеете две големи лажици омекнувач. Омекнувач со мирис може да ја иритираат чувствителната кожа, па затоа во тој случај треба да се корсити безмирисен. Омекнувачите за алишта со мирис може да содржат повеќе од три илјади состојки, вклучително и фталати, за кои е познато дека се штетни за здравјето на луѓето, особено за репродуктивното здравје на мажите.

Можете да прочитате

Роналдо секогаш има црн лак на нозете – еве што се крие зад тоа

5 хороскопски знаци кои наскоро би можеле да ја сретнат љубовта на својот живот

Се огласи Кејт Мидлтон: објави нова фотографија и му испрати прекрасни зборови на сопругот