Утрински Весник
Свет

Понеделник – ден на жалост во Косово поради смртта на полицаецот Африм Буњаку

Понеделник – ден на жалост во Косово поради смртта на полицаецот Африм Буњаку

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, одлучи утре, 25 септември да го прогласи за Ден на жалост, по повод смртта на полицаецот Африм Буњаку на северот на Косово.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува во соопштението на Претседателството, државниот протокол е задолжен да ги преземе сите потребни активности за спроведување на оваа одлука, пренесе „Косово онлајн“.

Во престрелка во Бањска, синоќа околу 03:00 часот, дојде до напад врз косовската полиција, пришто еден полицаец загина.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина