Утрински Весник
Спорт

Политичката средба Вучиќ – Курти го одложи второлигашкото дерби Воска – Пелистер

Политичката средба Вучиќ – Курти го одложи второлигашкото дерби Воска – Пелистер

Дерби натпреварот од Втората фудбалска лига на Македонија меѓу Воска Спорт и Пелистер е одложен за следната среда (22 март), затоа што викендов во Охрид фокусот ќе биде насочен на средбата меѓу претседателите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Албин Курти.

dobivaj vesti na viber

Припадниците на МВР ќе бидат преокупирани со обезбедувањето на политичката средба, па достави известување до Фудбалската федерација на Македонија да одреди друг термин за одигрување на второлигашкото фудбалско дерби.

Воска во моментов е второпласирана на табелата во Втората лига со 47 бода, два помалку од лидерот Вардар, додека Пелистер е на четвртата позиција на табелата со 43 бода.

Можете да прочитате

Катарците и Ретлкиф со „подобрени“ понуди за Јунајтед, акциите на берзата скокнаа!

Швјонтек се повлече од Мајами, се повредила кашлајќи

„Хитлерсон“ и неговите другари добија доживотна суспензија