Утрински Весник
Свет

Полициска акција во Црна Гора: шест лица уапсени поради трговија со луѓе

Полициска акција во Црна Гора: шест лица уапсени поради трговија со луѓе

Шест лица утрово се уапсени во Подгорица поради сомнение дека сториле кривично дело создавање криминална организација и кривично дело – трговија со луѓе.

dobivaj vesti na viber

Апсењето е извршено по наредба на Специјалното државно обвинителство по повеќемесечно прибирање докази, податоци и информации.

Како што соопшти СДТ, уапсени се Б. П., П. П., И. Н., М. Д., Ф. П. и М. Ж. поради основи на сомнение дека во текот на минатата и оваа година сториле кривично дело создавање злосторничка организација и продолжено кривично дело трговија со луѓе во врска со поголем број повредени граѓани на Турција.

Во тек е и претресот на станови и други простории што ги користеле уапсените, а се наоѓаат на повеќе локации.

Уапсените во законскиот рок ќе бидат спроведени на распит во Специјалното државно обвинителство како осомничени.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина