Утрински Весник
Спорт

Полјаците го отпуштија Фернандо Сантош

Полјаците го отпуштија Фернандо Сантош

Фернандо Сантош повеќе не е селектор на фудбалската репрезентација на Полска. Португалецот доби отказ по поразот во Тирана, од Албанија (2:0).

dobivaj vesti na viber

Полска има минимални шанси да избори пласман на Европското првество во Германија наредното лето. По пет одиграни натпревари во Е-групата, Полјаците се претпоследни со шест бода.

Лидер во групата е Алабија со 10 бода, Чешка и Молдавија досега освоија по осум поени, со напомена дека Чесите имаат одиграно еден натпревар помалку од конкурентите.

Фудбалскиот сојуз на Полска по само осум месеци реши да го отпушти Сантош. Европскиот првак со Португалија во 2016 година, Полска ја предводеше во шест натпревари, забележа три победи и исто толку порази.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања