Утрински Весник
Спорт

Погба суспендиран на четири години поради допинг

Paul Pogba Juventus 2023 2324 1693319423 115307.jpg

Играчот од средниот ред на Јувентус и на француската репрезентација, Пол Погба е суспендиран на четири години поради допинг, објавија италијанските медиуми.

Одлуката ја донел италијанскиот антидопинг трибунал, а повеќе извори во Италија, меѓу кои и „Република“ и „Скај спорт“, потврдуваат дека антидопинг трибуналот ги прифатил барањата на обвинителот на ФИГЦ, па францускиот играч за врска е суспендиран на четири години.

Web

За потсетување, Погба падна на допинг тест на 20 август 2023 година по првиот натпревар од Серија А помеѓу Јувентус и Удинезе, иако не ни влезе во игра – натпреварот го мина на клупата за резерви.

Можете да прочитате

Одземено олимпиското сребро на Русинката Гулиев поради допинг

Инфантино: Мораме да се обединиме во борбата против расизмот

Шефилд јунајтед следната сезона ќе ја започне со минус два бода