Утрински Весник
Македонија

ЕВРОПСКИОТ МОДЕЛ ГО ЦРТА СЛЕДНОТО: Вистинска зима на Балканот, како и многу снег уште во првата декада од март?!

Sneg Nevreme 960x593 1 660x330 1.jpg

Метео анализа на Славчо Поповски:

Најновото ажурирање на најпрецизниот нумерички модел (ECMWF, во превод Европски центар за среднорочна прогноза) црта многу снег на Балканот, како и многу ниски минусни температури, кои би биле потпросечни за март месец уште во првата декада од истиот месец

Web

Заследете ја мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер и мојот официјален инстаграм профил https://www.instagram.com/slavchopoposki/

Секако ова се сеуште неофицијални информации, постои можност за измени во прогнозата, но добро е ова да го види и јавноста. Едно е сигурно, а тоа е дека очекуваме задоцнети зимски продори од север и од североисток од Европа во март  и во април. Токму ова многу лошо ќе влијае врз веќе расцветаните овошки.

Можете да прочитате

(Видео) Јакимовски најави мерка за помош на пенизонерите – гарантирани 25.000 денари за секое пензионерско семејство

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати каде било и под какви било услови, нека дојде и Мицкоски како осми шпицен кандидат

Шкријељ: Пендаровски е претседател на сите граѓани со визија за европска иднина