Утрински Весник
Свет

Почина познат руски научник – од труење со печурки

Почина познат руски научник – од труење со печурки

Врвен руски научник и професор на Роскосмос, кој претходно им помагал на странските колеги во НАСА, починал од труење по двонеделно боледување, соопштено е денеска.

dobivaj vesti na viber

Професорот Виталиј Мелников (77), кој го предводеше Одделот за ракетни и вселенски системи во РСЦ Енергија, водечки производител на вселенски летала во Москва, се бореше со ненадејна и сериозна болест.

Изворот на неговото труење биле печурки кои не се јадат, објави московскиот весник.

Лекарите не успеаја да го спасат Мелников откако тој се бореше со „тешко труење“ повеќе од две недели. Околностите под кои наводно бил отруен не се откриени.

Ова е само еден во серијата пријавени смртни случаи од труење на Руси од висок профил.

Можете да прочитате

Курти: Доколку Србија не биде казнета, ќе го повтори делото

Нуклеарниот развој влезе во законодавството на Северна Кореја

Од Хаг ново обвинение против Шешељ и уште четворица радикали