Утрински Весник
Спорт

Почина поранешната италијанска скијачка Елена Фанкини

Почина поранешната италијанска скијачка Елена Фанкини

Поранешната италијанска скијачка Елена Фанкини почина на 38.годишна возраст од последици на тумор на мозокот, соопшти Италијанската федерација за зимски спортови.

dobivaj vesti na viber

Последен пат се натпреваруваше во декември 2017 година, една година подоцна доби дозвола да тренира повторно, но никогаш не се врати во форма. Нејзината состојба се влоши во последните неколку месеци.

Најголемиот успех во кариерата, Фанкини го постигна на Светското првенство во 2005 година, кога го освои сребрениот медал во спуст.

Можете да прочитате

Рабио од лето на „Енфилд“?

Нема ништо од боксерскиот спектакл Фјури – Усик

Мендилибар е нов тренер на Севилја