Утрински Весник
Свет

По атентатот над словачкиот премиер Фицо закана доби и неговиот полски колега Туск

Donald Tusk.jpg

Лавина од закани по атентатот над словачкиот премиер Роберт Фицо, трга не само кон словачките функционери и новинари туку и кон европски политичари. Меѓу нив на тапает за застрашување се најде и полскиот премиер Доналд Туск кој денеска обелодени дека добил закани по животот непосредно по атентатот на словачкиот колега. Туск на платформата Х напиша дека вчера се случувале многу работи, а неговата објава содржи коментар објавен и на социјалната мрежа во кој се вели: „ Словаците ни дадоа пример што треба да се направи со Туск доколку одлучи да не ја реализира инвестицијата на голем аеродром во централниот дел на земјата“.

Полскиот веб-сајт Wp.pl денеска објави, повикувајќи се на извор од Државната служба за заштита, органот задолжен за заштита на важни личности во Полска, дека заштитата на Туск ќе биде зголемена по атентатот на Фицо, пренесуваат британските медиуми.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел