Утрински Весник
Македонија

ПЕТРОВСКА ДО СТОЈАНОВСКА: ВМРО-ДПМНЕ ГО ЗАМЕНИЛА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА ВО СТАТУТОТ СО „ДРЖАВАТА“: Стојаноска сe закани дека ќе ги фрли листовите

Img 20240426 Wa0065.jpg

Мистерката за одбрана и носителката на изборната листа на СДСМ и коалицијата во ИЕ шест, Славјанка Петровска вечерва во емисијата Само вистина  порача дека ВМРО-ДПМНЕ е пример за лажен патриотизам.

„Името Македонија го нема во вашиот Статут кој го сменивте во 2021 година. Замислете, партијата која тврди дека е најнационалната и најпатриотска партија, ниту еднаш не е спомнато името Република Македонија или Република Северна Македонија. Тој статут на ВМРО-ДПМНЕ зборува за кукавичлукот и за предавството, на народот му е преку глава од лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ“, реплицираше Петровска на носителката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска.

Стојановска се закани дека ќе ги фрли документите кои ги покажува Петровска.

Можете да прочитате

Ципрас: Ако Заев не го променеше името ќе мораше да влезете под Република Македонија

(Видео) Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода врз пожар во кичевско

Превртена цистерна на автопатот Градско – Велес, сообраќајот пренасочен по стариот пат