Утрински Весник
Свет

Остин: На светот му се заканува тиранија ако не и се помогне на Украина

Остин: На светот му се заканува тиранија ако не и се помогне на Украина

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска предупреди дека неуспехот да и се помогне на Украина да си ја обезбеди сопствената иднина може да доведе до „свет на тиранија и несигурност“.

dobivaj vesti na viber

Остин, исто така, предупреди на ризикот од глобално ширење на нуклеарното оружје.

„Колегите автократи на Путин гледаат и можеби ќе заклучат дека стекнувањето нуклеарно оружје ќе им даде дозвола за лов. А тоа може да започне опасна спирала на ширење на нуклеарното оружје“, рече Лојд Остин.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина