Утрински Весник
Свет

Песков: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина

Peskov.jpg

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не може да биде посредник во преговорите меѓу Русија и Украина, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Не, не е можно“, беше одговорот на Песков на новинарско прашање дали Ердоган може да посредува во разговорите меѓу Москва и Киев, но потврди дека на вчерашната средба меѓу Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин „станало збор за Украина“.

Путин и Ердоган разговараа на маргините на самитот на Шангајската организација за соработка во Казахстан.

„И покрај сите тешкотии во светот, односите меѓу Русија и Турција напредуваат чекор по чекор“, рече Путин.

Можете да прочитате

Онколошка болница во Атина враќа дел од Ковид мерките

„Политико“: Шефовите на дипломатиите на ЕУ планираат бојкот на Самитот за надворешни работи на Орбан 

Каја Калас поднесе оставка од функцијата премиер на Естонија