Утрински Весник
Македонија

Пендаровски прв на гласачкото ливче, еве каков е редоследот на кандидатите за претседател

Pretsedatelskiizbori 960x480

Жрепката во Државната изборна единица пред малку го одреди редоследот на гласачкото ливче за претседателските избори.

Под реден број еден ќе биде актуелниот претседател Стево Пендаеровски, а под реден број два, Гордана Силјановска Давкова од ВМРО-ДПМНЕ.

Реден број три е Стевчо Јакимовски, број четири Бујар Османи, број пет Билјана Ванковска, број шесрт Арбен Таравари и број седум Максим Димитриевски.

Првиот круг од изборите е на 24 април.

Можете да прочитате

ЦУК: Со хеликоптерска помош ренџерите гасат пожар на Шара

Костадиновска – Стојчевска: Младите имаат право на спокојна и достинствена иднина

Спасовски: Кумановци најдобро знаат со Стево имаме европска иднина, а со лажните патриоти повторна изолација