Утрински Весник
Македонија

Пендаровски меѓу чеканот и наковалната

Претседателот Пендаровски ќе присуствува на крунисување на британскиот крал Чарлс Трети

На бирото на претседателот Стево Пендаровски се петте закони поврзани со реализација на Договорот со „Бехтел и Енка“ за изградба на четири автопатски делници на коридорите 8 и 10д. Од петокот попладне се чека одлуката на шефот на државата дали ќе стави параф на Указите на законите.

dobivaj vesti na viber

Според досегашните изјави за него се најспорни одредбите за работното време на работниците и покрај одлуката на Уставниот суд за 40 часовна работна недела, но и одредба од Законот за експропријација со која се поништува двостепеноста што е уставно загарантирана категорија.

Премиерот Димитар Ковачевски јавно верува во правните познавања на шефот на државата и неговиот правен тим. Ако ,тој ги гледа придобивките од пакетот измени очекува исто да постпи и тимот правници на претседателот на државата.

Пендаровски е на уште една мака. Доколку не ги потпише законите може да се замери и со СДСМ и со ДУИ со што ги губи или намалува шансите да биде подржан и предложен за втор претседателски мандат. Според сите математики нема шанси за победа ниту еден кандидат доколку зад него не застане една од двете големи партии од македонскиот и без поддршка од албанскиот блок.
Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, но тоа мина без потреси.

Доколку Пендаровски не потпише некој од законите, тие се враќаат во Законодавниот дом со забелешките од претседателот. Доколку на гласање добијат повеќе од 60 гласа, законите без никакво ограничување почнуваат да важат.

Дали ова е планот Б на Ковачевски, доколку Пендаровски одбие да стави потпис на 5-те законски измени, не соопшти. Оваа ситуација ќе ги залади односите на релација претседател-Влада и партиските математики ќе кажат кој кандидат би бил добитна комбинација.

Можете да прочитате

Ковачевски: Нечија агенда стои зад вчерашните случувања на северот на Косово

Тренчевска: Ќе се залагаме за еднаков пристап на лицата со попреченост во сите населени места во државата

Петровска за Косово: Време е политичките лидери да носат мудри одлуки, ја следиме состојбата, граѓаните се безбедни