Утрински Весник
Македонија

Пендаровски и Ковачевски на божиќен ручек кај поглаварот на МПЦ-ОА, г.г.Стефан

Пендаровски и Ковачевски на божиќен ручек кај поглаварот на МПЦ-ОА, г.г.Стефан

Претседателот, Стево Пендаровски и премиерот Димитар Ковачевски присуствуваа на традиционалниот божиќен ручек кој го приреди поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), г.г.Стефан.

dobivaj vesti na viber

На божиќниот ручек присуствуваа и членови на Светиот синод на МПЦ-ОА.

Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, секоја година организира божиќен ручек по повод божиќните празници и неговиот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик Св.Стефан.

Можете да прочитате

Kасами: Тетово е главниот град на Албанците во Северна Македонија

Тинејџер силувал малолетничка

Германската шефица на диплoматијата ќе допатува во посета на Македонија