Утрински Весник
Свет

Паника во Кина: најмалку седум лица загинаа во лизгање на земјиштето, 75 крокодили избегаа од фарма

Паника во Кина: најмалку седум лица загинаа во лизгање на земјиштето, 75 крокодили избегаа од фарма

Најмалку седум лица загинаа, а три се водат за исчезнати во лизгање на земјиштето предизвикано од невреме придружено со обилни дождови во јужна Кина.

dobivaj vesti na viber

Невремето исто така им овозможи на повеќе од 70 крокодили да избегаат од фармата во Маоминг, град во соседната провинција Гуангдонг, а на жителите им беше препорачано да останат дома.

Официјален претставник за итни случаи изјави дека избегале 69 возрасни крокодили и шест младенчиња.

Некои крокодили веќе се фатени, но операцијата за нивно фаќање е тешка поради длабочината на езерото, пренесува „Вашингтон пост“.

Две лица загинаа во поплавите во Хонг Конг минатата недела.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина