Утрински Весник
Свет

Палестинско Министерство за здравство: За еден ден во Појасот Газа убиени се 107 луѓе

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска соопшти дека во изминатите 24 часа во енклавата убиени се 107 Палестинци.

Вкупниот број на загинати од 7 октомври изнесува 27.585 луѓе, од кои поголемиот број се жени и деца.

Во борбите помеѓу израелската армија и Хамас повредени се вкупно 66.978 лица.

Во нападите предводени од Хамас на 7 октомври мината година загинаа околу 1.200 лица, а исто така киднапирани се и приближно 250 лица.

Можете да прочитате

Медведев: Руските сили би можеле да тргнат да го освојуваат Киев

Кличко бара Германија да и испрати на Украина ракети со долг дострел

„Сака да биде холивудски каубој“: Се огласи Кремљ откако Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“