Утрински Весник
Култура

„Палјачи“ од Руџеро Леонкавало во Национална опера и балет

„Палјачи“ од Руџеро Леонкавало во Национална опера и балет

Драматичната опера „Палјачи“ од италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало, ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 23 ноември 2022 со почеток во 20.00 часот.

dobivaj vesti na viber

Ремек-делото на веризмот, опера за љубов, неверство, убиство… ќе се изведе под диригентската палка на Бисера Чадловска, во режија на Дејан Прошев, сценографијата е на Илина Ангеловска, костимограф е Никола Булески, кореограф: Олга Панго, концерт – мајстор: Верица Ламбевска, хор – мајстор: Ѓурѓица Дашиќ.

Настапуваат: Ѓорѓи Цуцковски, Дешира Амети – Крлиу, Марјан Јованоски, Јане Дунимаглоски, Драган Ампов. Балетските солисти: Ендру Кук (Англија), Агим Бафтии и Меланија Гоцевска.

Хорот и оркестарот на Националната опера и балет.

Можете да прочитате

Изложба на улица Македонија на Живко Поповски Цветин

Ретроспектива на филмовите на Киржи Менцл: смешната страна на тоталитаризмот, со и без мустаќи

„Раат“- електро-акустична ѓурулитија со Џијан Емин