Утрински Весник
Спорт

Пјастри го продолжи договорот со Мекларен

Пјастри го продолжи договорот со Мекларен

Австралиецот Оскар Пјастри се согласи да ја продолжи соработката со Мекларен. Тој ќе биде член на тимот кој се натпреварува во Формула 1 шампионатот до крајот на 2026 година.

dobivaj vesti na viber

Пијастри првично договори соработка со Мекларен до крајот на оваа година. Зад него е одлична сезона, што ги натера челниците да му понудат три годишен договор.

Двајцата возачи на Мекларен, Ландо Норис и Пјастри, ќе возат во тандем барем до крајот на 2025 година.

„Задоволен сум што ќе продолжам да работам со Мекларен. Сакам да се борам за челната позиција во овој болид и возбуден сум од визијата и темелите кои се поставени за да се обезбеди напредок во иднина“, изјави Пјастри.

Пијастри е 11. во шампионатот со 42 бода, додека Мекларен е петти во конструкторскиот поредок со 139.

Следниот тркачки викенд започнува во петок во Сузука, Јапонија.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања