Утрински Весник
Свет

Синот на Бајден ги негира сите обвинувања: Хантер открива што ќе каже пред судијата

Синот на Бајден ги негира сите обвинувања: Хантер открива што ќе каже пред судијата

Синот на американскиот претседател Џозеф Бајден, Хантер Бајден, изјави во поднесокот до судот дека планира да се изјасни за невин по обвиненијата за оружје.

dobivaj vesti na viber

Во барањето поднесено во вторникот, Хантер побара неговото прво појавување на суд да се одржи од далечина.

Во писмото до судијата Кристофер Бурк, адвокатот на Хантер рече дека неговиот клиент ќе се изјасни за невин по трите обвиненија за кривични дела поврзани со поседување пиштол во 2018 година.

Адвокатот истакна дека Хантер ќе биде задоволен доколку неговите уставни права, првото појавување пред судот, му бидат преку видео конференција.

Хантер Бајден минатата недела беше обвинет по три точки поврзани со набавката на пиштол во 2018 година, вклучително и давање лажна изјава на формулар бидејќи обвинителите велат дека тој користел дрога за време на купувањето и затоа не му било законски дозволено да поседува пиштол.

Хантер Бајден се обиде да постигне договор со обвинителите ова лето за наводен прекршок со огнено оружје, како и за два даночни прекршоци, но тие напори пропаднаа.

Хантер Бајден во понеделникот поднесе тужба против IRS, тврдејќи дека агентите незаконски објавиле информации од неговата даночна пријава во сведочењето пред Конгресот.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина