Утрински Весник
Свет

„Ова е геноцид, а не војна“: Моментот кога жена дознала дека ги изгубила ќерката и внуката во руското гранатирање

„Ова е геноцид, а не војна“: Моментот кога жена дознала дека ги изгубила ќерката и внуката во руското гранатирање

Во воздушен напад врз Киев во четвртокот утрото, загинаа три лица, меѓу кои две деца, соопштија градоначалникот на Киев Виталиј Кличко и воените власти.

dobivaj vesti na viber

„Три лица загинаа, а четворица се ранети во областа Деснијан“, објави воената управа на Киев на Телеграм, пренесуваат медиумите во регионот.

Во соопштението се додава, дека две деца, помеѓу пет и шест и 12 и 13 години се меѓу загинатите во областа Дешњан.

„Според првичните информации добиени од спасувачките екипи, во тој дел на Киев се пронајдени тројца мртви, меѓу кои две деца и четворица ранети“, напиша Кличко на Телеграм.

Фоторепортерите снимиле постара жена како се приближува до местото каде паднала руска ракета и каде на земја лежеле безживотни тела. Набргу старицата сфатила дека тоа се нејзината ќерка и внука.

„Ова не е војна, ова е геноцид! На луѓето им е доста, тие се лути. Ова е чист геноцид врз Украина и украинскиот народ од Русија“, рече Виталиј Кличко.
Рано утрото руски проектили погодија градинка и три училишта, а детонации ја потресоа метрополата само четири минути откако се вклучија сирените.

„Видовте сè. Руската политика е терористичка политика“, рече тој.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина