Утрински Весник
Македонија

Осветен првиот македонски православен храм во Хрватска – Св. Злата Мегленска

Осветен првиот македонски православен храм во Хрватска – Св. Злата Мегленска

Првата македонска православна црква во Хрватска, црквата Св. Злата Мегленска, вчера беше осветена во Загреб, а на церемонијата по повод осветувањето, премиерот Андреј Пленковиќ, во име на Владата, во знак на благодарност и искрено пријателство го прими највисокото признание на Македонската православна црква.

dobivaj vesti na viber

Највисокото признание на Македонската православна црква, Орденот Свети Климент Охридски, за гостопримството и братската поддршка и помош ѝ беше доделено на Хрватската епископска конференција (ХБК), а беше примен од пратеникот на претседателот на ХБК, генералниот секретар монс. Крунослав Новак.

Наградите им ги врачи поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, а на свеченоста во Загреб присуствуваа митрополитот европски Пимен и тетовско-гостиварскиот г. Јосиф.

Делегацијата на македонската држава ја предводеше амбасадорот на Република Северна Македонија, Милаим Фетаи, кој ѝ се заблагодари на хрватската држава за помошта во изградбата на црквата.

Првата македонска православна црква во Хрватска е регистрирана во декември 1993. Во 1995 година Загрепската архиепископија ѝ ја дала на привремена употреба црквата Св. Рок во Загреб, а изградбата на црквата Св. Злата Мегленска, посветена на светителката и маченица, започна пред девет години.

Мермерниот олтар е дело на македонскиот скулптор Александар Наумоски и беше изработен во Македонија, а потоа со камиони пренесен и склопен во Хрватска.

На присутните им посака добредојде претседателот на парохискиот совет Невен Шукаровски, како и Кирко Велински, протојереј ставрофор на Охридската архиепископија на МПЦ, одговорен за пасторалното згрижување на верниците во Хрватска и, како што беше истакнато, „душата на целиот проект“ за изградба на црквата.

Во зборовите на благодарност, премиерот го изрази своето задоволство што беше присутен на „голема пригода, од вистински историски карактер за македонското малцинство во Хрватска“.

Хрватската влада финансиски ја поддржа изградбата на црквата со 935.000 евра, а премиерот Пленковиќ му се заблагодари на Градот Загреб „кој со години го поддржува македонското национално малцинство“.

 

Можете да прочитате

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Приведен 18-годишник од Битола, кај кого е пронајден кокаин

(Видео) Османи и Агелер со заедничко видео-порака ја честитаа првата годишнина од Стратешкиот дијалог