Утрински Весник
Спорт

Осум заинтересирани купувачи за Јунајтед, конечната одлука на крајот на април

Осум заинтересирани купувачи за Јунајтед, конечната одлука на крајот на април

Осум групи на потенцијални купувачи преговараат со семејството Глејзер околу можноста да го преземат Манчестер јунајтед, јавува угледниот британски „Телеграф“.

dobivaj vesti na viber

Тоа ги вклучува двете групи кои јавно ги објавија кандидатурите во февруари, првата предводена од катарскиот шеик Јасим Бин Хамадд Ал-Тани, и втората предводена од најбогатиот Британец, Сер Џим Ретклиф. За нив сигурно се знае дека се заинтересирани за целосно преземање на клубот, а според „Телеграф“ има уште две вакви групации. Други четири групи, меѓу кои се е и поранешните газди на Милан, „Елиот менаџмент“ се заинтересирани само за инвестирање во клубот.

Тие додаваат дека се очекува зделката да биде комплетирана до крајот на април, и покрај тоа што се очекува дека ниту една понуда не ги достигнува посакуваните 5 милијарди фунти на семејството Глејзер.

Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна