Утрински Весник
Свет

Оспорени патенти за 20 „брендирани“ лекови, вклучувајќи го и мегапопуларниот Оземпик

1678281346 Profimedia 0736548143 750x549 1.jpg

Американските федерални регулаторни власти ги оспоруваат патентите за 20 лекови со брендови, вклучувајќи го и популарниот лек за слабеење Оземпик. Тоа е најновата акција на администрацијата на Бајден насочена кон индустриските практики кои ги зголемуваат цените на лековите.

Федералната трговска комисија (FTC) испрати предупредувачки писма до 10 производители на лекови во вторникот, оспорувајќи ги патентите на популарните лекови за губење на тежината, дијабетес, астма и други состојби. Во писмата се наведува дека одредени патенти поднесени од Ново Нордиск, ГлаксоСмитКлајн, Астра Зенека и уште седум други компании се неточни или погрешни, пренесува AP.

Производителите на добро познати лекови користат патенти за да ги заштитат своите лекови и да спречат поевтини, генерички лекови. Најуспешните лекови се заштитени со десетици патенти кои покриваат различни состојки, производни процеси и интелектуална сопственост. Производителите на генерички лекови можат да лансираат свои поевтини верзии само ако патентите се истечени или се успешно оспорени на суд.

„Со поднесување лажни патенти, фармацевтските компании ја блокираат конкуренцијата и ги зголемуваат цените на лековите на рецепт, принудувајќи ги Американците да плаќаат високи цени за лековите на кои се потпираат“, рече претседателката на ФТЦ Лина Кан во соопштението.

Оземпик е дел од класата на лекови кои првично беа развиени за лекување на дијабетес, но неодамна беа одобрени за лекување на дебелината, што доведе до зголемување на цената. Трошоците за лекови заМедикер исто така се зголемија во последниве години.

Последното соопштение на американската агенција следи по сличен потег во септември кога регулаторите оспорија повеќе од 100 патенти во сопственост на производители на лекови.

Компаниите имаат 30 дена да ги повлечат или ажурираат своите листи за патенти или да „потврдат под казна за лажно сведочење“ дека се легитимни. Патентите се регистрираат во Управата за храна и лекови, која ги разгледува и одобрува новите лекови.

Потегот е дел од стратегијата на американскиот претседател Џо Бајден да ги намали цените на лековите и дозволувајќи им на државите како Флорида да увезуваат поевтини лекови од други земји.

Можете да прочитате

Поротата почна со разгледување на судењето против Трамп за кривично дело поткуп на актерка во филмови за возрасни

САД објавија мерки за подршка на малиот бизнис на Куба

ConocoPhillips ја купи Marathon Oil за 22,5 милијарди долари