Утрински Весник
Спорт

Осминафинални реванши во ЛЕ и ЛК

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Вечерва ќе се одиграат реванш натпреварите од осминафиналето на Лига Европа и Конференциската лига.

dobivaj vesti na viber

Во Лига Европа во центарот на вниманието ќе биде дуелот помеѓу Арсенал и Спортинг во Лондон.
Во Лисабон немаше победници, но беше бурно – 0:1, 2:1 и потоа 2:2, што гарантира забавна вечер и на Емирати.

Тензично ќе биде и во Фрајбург, каде Јувентус брани само 1:0 од првиот меч во Торино.

Фрајбург не е познато име на меѓународната сцена, но германската екипа ретко прима голови оваа сезона и моментално се наоѓа на петтото во Бундеслигата.

Од друга страна, Манчестер Јунајтед треба само да го одработи реваншот во Севилја против Бетис. „Црвените ѓаволи“ имаат предност од 4:1 по пр иот меч.

Дури три екипи ќе бранат 2:0 на гости – Севиља против Фенербахче, Баер Леверкузен против унгарски Ференцварош и Рома против Реал Сосиедад.

Нè очекуваат неизвесни 90 минути на дуелот меѓу Феенорд и Шахтјор во Ротердам, бидејќи на првиот меч беше 1:1.

Се надеваме на нов спектакл на средбата помеѓу тимовите кои го носат името Унион. Овојпат белгиски Ројал ќе му гостува на германски Берлин, по бурните 3:3 во првиот меч.

Во Конференциската лига во средата го добивме првиот четвртфиналист, белгиски Гент, убедливо го порази со 4:1 Башакшехир во Истанбул.

Во четврток во преден план ќе биде дуелот меѓу АЗ Алкмар и Лацио во Холандија.

Римјаните беа неочекувано поразени во првиот меч со 2:1 на свој терен.

Вториот италијански претставник Фиорентина со предност од 1:0 ќе го започне реваншот против Сивас во Турција, додека Ница со минимален капитал од првата средба го чека молдавски Шериф.

Вест Хем и полски Лех имаат по 2:0 пред реваншите со АЕК од Ларнака и Ѓургарден. Од нула своите натпревари ќе ги започнат Виљареал против Андерлехт (1:1) и Слован против Базел (2:2).

Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна