Утрински Весник
Македонија

Османи во работна посета на Брисел

Османи: Низ дебатите да разграничиме, каде почнува партискиот, а каде завршува интересот на државата

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес ќе престојува во работна посета на Брисел. Во рамки на неговата посета министерот Османи ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

Покрај средбата со генералниот секретар на НАТО, министерот Османи ќе се сретне со високи претставници на ЕУ. Во рамки на посетата министерот ќе одржи и брифинг во Центар за европски политики на тема: Северна Македонија и ЕУ: Движејќи се кон повеќе интеграција.

Работната посета на Брисел, Османи ќе ја заврши со присуство на прием по повод Денот на независноста на Република Северна Македонија во организација на нашите мисии во ЕУ и НАТО и Амбасадата на земјава во Белгија.

Можете да прочитате

Собранието со 84 гласа „за“ го донесе Законот за енергетика кој треба да спречи поскапување на струјата

ЈО: Со спогодбите во „Синџир“ вратени безмалку 1.000.000 евра во државниот буџет

Професорот Драги Димитриевски е избран за нов претседател на Универзитетскиот сенат на УКИМ