Утрински Весник
Свет

Османи контра Макрон: Суспендирањето на одлуката за визите ќе го убие дијалогот

Вјоса Османи: Србија не го почитува договорот од Охрид

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека суспензијата на одлуката за укинување на визите за граѓаните на Косово од 1 јануари 2024 година ќе го убие дијалогот меѓу Косово и Србија.

dobivaj vesti na viber

Таа реагираше на изјавата на францускиот претседател, Емануел Макрон, кој на 28 август рече дека неговата земја ќе ги разгледа преземените обврски во однос на економските прашања и визната политика за Косово и Србија, „доколку тие не се однесуваат одговорно“.

„Би рекла дека тоа е начин да се убие дијалогот еднаш засекогаш. Ако некој сака да го прекине дијалогот, тогаш нека преземе такви мерки, кои се казнени мерки против народот на Косово. Тие мерки не се против ниту еден лидер, тие не се против политиката, тие се против народот на Косово“, рече таа во Приштина.

„Никој нема мандат да оди во Брисел, кога народот на Косово е казнет“, рече Османи.

Косовската претседателка додаде дека на 1 септември ќе бидат подготвени упатства за одржување вонредни избори во четири општини на северот на Косово, штом се создадат законски услови за одржување избори во општините Северна Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ.

Таа изрази и очекување дека на следната средба на високо ниво меѓу Косово и Србија „Европската унија ќе утврди дека нејзините барања се исполнети и дека се исполнети сите услови за укинување на мерките против Косово кои биле неправедни“.

Претставникот на ЕУ за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, најави можност во септември да се одржи средба меѓу премиерот Аљбин Курти и претседателот Александар Вучиќ.

Можете да прочитате

САД ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН

САД и В.Британија воведоа санкции кон Иран

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција