Утрински Весник
Магазин

Омилено туристичко место во Италија набргу ќе стане знаменитост за која ќе се плаќа влез

Омилено туристичко место во Италија набргу ќе стане знаменитост за која ќе се плаќа влез

Дворот и балконот на куќата на Јулија во Верона се едни од најценетите и најомилени италијански дестинации на туристите од целиот свет, но наскоро најверојатно туристите ќе мора да платат ако сакаат да влезат внатре.

dobivaj vesti na viber

Сè уште ништо официјално не е решено, но секако тоа ќе биде историска одлука, со оглед на тоа што досега влезот секогаш бил бесплатен.

Куќата на Јулија во Верона се наоѓа во Виа Капело. Куриозитет: некои куќи не биле на оваа улица, туку во близина на реката Адиџе.

На почетокот на дваесеттиот век извршени се важни градежни работи за да се избегне поплавување на реката. Во текот на овие зафати, било неопходно да се срушат некои средновековни куќи.

Сепак, еден мал балкон од готската ера бил спасен, а тогашниот директор на музеите го поставил во дворот на куќата на семејството Капело, кој општината Верона штотуку го купила за да го претвори во музеј. Така е роден легендарниот балкон на Јулија.

Статуата на Јулија во дворот на куќата

Во дворот на куќата има и статуа на хероината од делото на Шекспир. Туристите сакаат да се фотографираат со неа, да оставаат љубовна порака или лист со името на саканата/саканиот.

Од 2014 година, копија од оригиналната бронзена статуа е поставена во дворот на куќата, по совет на Новело Финоти.

Можете да прочитате

„Спасувањето на војникот Рајан“ повторно на големиот екран за 80-годишнината од Денот Д

Австралија Експо ќе се одржи овој петок во Скопје – Побрзајте, резервирајте го вашето место и обезбедете квалитетно универзитетско образование во Австралија

Заврши сезоната на искачување на Еверест, осум лица загинаа