Утрински Весник
Спорт

Ѓоковиќ повторно го откажа тренингот во Мелбурн

Ѓоковиќ повторно го откажа тренингот во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ повторно го откажа тренингот на Австралија Опен. Деветкратниот шампион во Мелбурн требаше да тренира во 19 часот по локално време, но беше тргнат од распоредот.

dobivaj vesti na viber

Ѓоковиќ не се појави на теренот ниту во неделата, кога исто така реши да ја прескокне дневната тренинг рутина.

Проблемот е најверојатно задниот дел од мускулот на левата нога, кој го мачи уште од Аделаида, турнир кој неодамна го освои пред да дојде во Мелбурн.

Првиот меч на Новак Ѓоковиќ на Австралија опен е закажан за утре во 11 часот во арената „Род Лејвер“, кога противник ќе му биде Роберто Карбалес Баена.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган