Утрински Весник
Спорт

Ѓоковиќ посилен од повредата и од Французинот Куако

Ѓоковиќ посилен од повредата и од Французинот Куако

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло на Австралија опен, откако со 3:1 во сетови го совлада Французинот Енцо Куако. Дуелот траесе два часа и 55 минути, а противникот успеа да одземе еден сет (6:1, 6:7, 6:2 и 6:0).

dobivaj vesti na viber

Ни овој меч за Ѓоковиќ не помина сè така како што очекуваше. Србинот во вториот сет се мачеше со повреда и со упорен и мотивиран противник. Сепак, на крајот не дозволи уште една сензација во Мелбурн.

Претходно, Каспер Руд, Александар Зверев и Тејлор Фриц беа елиминирани во костурот од ждребот во кој се наоѓа и Новак Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ, кој е четврти носител, во третото коло ќе се сретне со Бугаринот Григор Димитров кој го елиминира Ласло Ѓере.

Можете да прочитате

Столе Димитриевски со „сува мрежа“, Рајо гледа и кон ЛШ

Сампдорија испушти победа што живот значи

Карлос Кеирош нов селектор на Катар