Утрински Весник
Спорт

Ѓоковиќ го згази Де Минор во осминафиналето на АО

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Новак Ѓоковиќ го продолжи походот кон десеттата титула на Австралија опен. Српскиот тенисер во осминафиналето го декласира домашниот тенисер Алекс Де Минор за нешто повеќе од два часа игра. Во четвртфиналето Ѓоковиќ ќе игра против Андреј Рубљов кој претходно во драматичен меч, во пет сета, го победи Холгер Руне.

dobivaj vesti na viber

Новак Ѓоковиќ, во осминафиналето го одигра најдобриот меч во досегашниот тек од турнирот. На Де Минор му препушти само пет гема. На крајот победи со 6:2, 6:1, 6:2.

Де Минор на деветкратниот шампион му парираше само во првите четири гема, а потоа Ѓоковиќ влезе во посакуваниот ритам и буквално го згази противникот.

Австралиецот немаше ниту една брејк топка, имаше само девет директни поени и 28 неизнудени грешки. На спротивната страна Ѓоковиќ мечот го заврши со 26 винери и 27 неизнудени грешки.

Можете да прочитате

Лука Модриќ влезе во игра и по шест минути со гол му донесе победа на Реал

Ливерпул го победи Челзи и го освои трофејот во Лига купот

(ВИДЕО) По тежок директен судир со глави играчот на Бордо заврши во кома