Утрински Весник
Спорт

Ѓоковиќ го „збриша“ Рубљев за полуфинале на Австралија опен

Ѓоковиќ го „збриша“ Рубљев за полуфинале на Австралија опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ одигра уште еден извонреден меч на годинашниот Австралија опен. Два дена по убедливиот триумф над Австралиецот Алекс Де Минор, Ѓоковиќ во ист стил во четврт-финалето одигра против рускиот тенисер Андреј Рубљев, моментно шестопласиран на АТП листата.

dobivaj vesti na viber

Тој го израмни рекордот на Андре Агаси за најмногу врзани победи на гренслем турнирот во Мелбурн. Ова е 26. триумф во низа за Новак Ѓоковиќ на „Род Лејвер Арената“.

Србинот го доби мечот за два часа и четири минути триумфирајќи со 3:0 во сетови (6:1, 6:2, 6:4).

Во полуфиналето Новак Ѓоковиќ ќе се сретне со Американецот Томи Пол, кој претходно го победи сонародникот Бен Шелтон со 3:1 во сетови.

Можете да прочитате

Челси ќе достави понуда за Рафаел Леао

ПСЖ му го продолжи договорот на Карбатиќ

Газдата на Интер може да заврши зад решетки