Утрински Весник
Свет

Околу 20.000 свињи загинаа во пожар на фарма во Германија

9cbf2cb2 7c6d 402c 8aff 74aefc709ffd.jpg

Илјадници животни загинаа вчера во пожар во голем објект за гоење свињи во регионот Алтмарк во Саксонија-Анхалт во северно-централна Германија. Пожарникарите првично соопштија дека во пожарот загинале околу 20.000 свињи.

Според претставникот на областа Салцведел во регионот Алтмарк, обично има околу осум прасиња по маторици. Според информациите спасени се 5.200 маторици и 35.000 прасиња. Ангажирани се вкупно повеќе од 210 пожарникари, соопшти локалната окружна управа.

Напорите за гаснење на пожарот најверојатно ќе продолжат во текот на викендот, рече Инга Оте-Соненшајн, шеф на канцеларијата за правни и окружни работи. Во пожарот, рече таа, уништена е околу една третина од одгледувалиштето за свињи.

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета