Утрински Весник
Спорт

Јокиќ го врати Денвер во победнички ритам, Индијана го изненади Милвоки

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ постигна 30 поени, имаше 10 скока и девет асистенции во триумфот (100:119) на Денвер Нагетс на гости против Детроит. Едно додавање му недостигаше за нов трипл-дабл, но најважно е што неговиот тим ја прекина лошата низа порази. Со овој триумф Денвер обезбеди и место во плеј-офот.

dobivaj vesti na viber

Индијана го приреди најголемото изненадување изминатата вечер, откако славеше на гости против Милвоки Бакс со 139:123. Неверојатен пресврт се случи во второто полувреме, со оглед дека Милвоки на одморот имаше предност од 64:55.

Индијана постигна дури 49 поени во третиот период и со предност од 104:101 влезе во последната четвртина. Гостите не застанаа ниту во решавачките моменти и на крајот заслужено стигнаа до победа. Ендрју Нембард со 24 поени, Арон Несмит со 20 поени и Бади Хлид со 20 поени беа најрасположени за игра во редовите на Индијана.

Кај Милвоки, Јанис Адетокумбо уфрли 25 поени.

Феникс го совлада Орландо со 116:113. Девин Букер постигна 19 поени во победничкиот тим.

Резултати, НБА: Детроит – Денвер 100:119, Бруклин – Сакраменто 96:101, Торонто – Оклахома 128:111, Милвоки – Индијана 123:139, Феникс – Орландо 116:113.

Можете да прочитате

„Хитлерсон“ и неговите другари добија доживотна суспензија

Лам: Многу е тешко да сакаш тим како Пари Сен-Жермен

УЕФА, сепак, нема да дозволи знамиња со „Голема Унгарија“