Утрински Весник
Спорт

Јокиќ го предводеше Денвер до прва победа над Минесота во НБА плејофот

20240511073208 Big 730x400 59.webp.webp

Денвер рано утрово на гостински терен ја победи Минесота со 117:90 во третиот натпревар од второто коло на НБА плејофот. Најзаслужен за триумфот на Нагетс е Никола Јокиќ.

Србинот мечот го заврши со дабл-дабл ефект запишувајќи 24 поени и 14 скока. Имаше и девет асистенции, само една го делеше од трипл-дабл. Џамал Мареј постигна исто така 24 поени.

Во поразениот тим најефикасен беше Ентони Едвардс со 19 поени.

Резултатот во серијата прв до четири победи е 2:1 за Минесота тимбервулвс.

Четвртиот натпревар ќе се одигра на 13 мај исто така во Минесота.

На другиот натпревар одигран ноќта петок кон сабота, Индијана го победи Њујорк со 111:106 и намали на 1:2 во серијата.

Можете да прочитате

Ајуб Ел Каби – Од сиромашен столар до легенда на Олимпијакос

Луда прослава на првиот европски трофеј на Олимпијакос

Олимпијакос ја освои Лигата на конференции, прв европски трофеј за грчкиот тим