Утрински Весник
Спорт

Одложен натпреварот Партизан – Црвена звезда

Одложен натпреварот Партизан – Црвена звезда

Натпреварот меѓу Партизан и Црвена звезда од деветото коло во српската Суперлига закажан за в среда е одложен.

dobivaj vesti na viber

Причина се трагичните настани на Косово и Метохија, поради што за среда е прогласен Ден на жалост.

Вака одлучи Владата на Република Србија на вонредна седница и ги повика сите медиуми и организатори на јавни настани да ги приспособат своите програми на Денот на жалоста во среда, 27 септември и со тоа да им оддадат почит на жртвите на Косово. и Метохија.

Тоа значи дека оваа недела воопшто нема да се игра 171. „вечно“ дерби со оглед на тоа што за викендот се закажани натпреварите од 10. коло во Суперлигата.

Мечевите од деветтото коло ќе бидат презакажани.

Foto/ Telegraf.rs

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања