Утрински Весник
Бизнис

Од денеска „гарантирани“ пониски цени на одделни прехранбени производи, Бектеши најави проширување на листата

Од денеска „гарантирани“ пониски цени на одделни прехранбени производи, Бектеши најави проширување на листата

Oд денеска до 30 ноември издвоени прехранбени производи во маркетите ќе се продаваат за најмалку 10 отсто пониски цени отколку што се продавале на 1 август.

dobivaj vesti na viber

Производите ќе ја имаат ознаката „гарантирана цена“.

Владата на вчерашната седница ја донесе одлуката за поевтинување на прехранбените производи за 10 отсто и замрзнување на намалените цени.

Според најавите на министерот за економија, Крешник Бектеши листата со производи ќе се прошири следната недела.

Можете да прочитате

Ковачевски: Со „гарантирана цена“ и пониски маржи го спречуваме ценовниот шок

Замрзнувањето на цените не го решава проблемот, потребен е комплетно нов ресет, порача Мицкоски

Италија планира да го продаде вишокот увезен африкански гас на своите соседи