Утрински Весник
Спорт

Глазер го собори рекордот во Лигата на шампионите

Глазер го собори рекордот во Лигата на шампионите

Голманот на Црвена звезда, Омри Глазер синоќа стана рекордер во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Во поразот од Манчестер сити (1:3), Израелецот имаше дури 13 одбрани, објави специјализираниот портал за статистика „Мадридзоне“.

Глазер бранеше феноменално во поголемиот дел од натпреварот на стадионот „Етихад“ и беше најзаслужен што Црвена звезда на полувремето замина со предност од 1:0.

Немаше среќа во 60.минута кога му подари гол на Хулијан Алварез.

Израелецот по бројот на одбрани го престигна Фернандо Муслера, кој имаше 12 одбрани на натпреварот Галатасарај – Реал кој се одигра на 22 октомври 2019 година.

Можете да прочитате

Тепачка помеѓу српските навивачи и германската полиција во Минхен пред натпреварот меѓу Данска и Србија

ФСД ќе ја плати казната во УЕФА, а сметката ќе ја испорача до навивачите

Уапсени двајца криминалци – го уценувале семејството на Шумахер, барале 15 милиони евра