Утрински Весник
Македонија

Од денес (петок) 5.7.2024 температурите ќе започнат да се покачуваат

T2m 025 Crop 1.png

Метео анализа на Славчо Попоски:

Почитувани, од денес како што и претходно најавивме температурите кај нас во Македонија ќе бележат тенденција на пораст, па така максималните дневни температури на воздухот денес (петок) 5.7.2024 ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степени. Во Скопје максималната температура ќе се искачи до околу 30, 31 степен.

Времето ќе биде стабилно, суво и сончево, но сепак ќе има појава и на мала до умерена локална облачност. Ќе дува  и слаб до умерен ветер претежно од северен правец.

Во текот на денов следува детална анализа околу многу топлиот бран кој повторно ни доаѓа од Африка, и тоа уште од овој викенд.

Можете да прочитате

Тошковски: Управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги за сите потреби на граѓаните

На Клиника за онкологија во Скопје ќе се работи во две смени

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за криумчарење на разна стока