Утрински Весник
Свет

Обновата на мостот во Балтимор би можела да чини најмалку 2 милијарди долари

1711641476176 N Jose Tom Perez Baltimore Bridge Collapse 240328 1920x1080 Wqey0g.webp.webp

Сo напорите што се во тек да се исчистат илјадници тони челични остатоци од урнатиот мост во пристаништето Балтимор, гувернерот на Мериленд, Вес Мур синоќа ги повика републиканците да соработуваат со демократите за да ги одобрат федералните фондови за обнова на мостот и заживување на економијата на пристаништето.

Мостот Френсис Скот Ки во Балтимор се урна во вторникот рано наутро, при што загинаа шест работници на патишта, кога голем контејнерски брод изгубил струја и удрил во потпорен столб. Голем дел од распонот се урна во реката Патапско, блокирајќи го бродскиот канал Балтимор.

Администрацијата на Бајден во четвртокот издаде 60 милиони долари првична итна помош за да помогне во расчистувањето на остатоците од мостот и повторното отворање на пристаништето, кое е најголемо во САД за увоз и извоз на рол-он, рол-оф возила за земјоделство и градежна опрема.

Пристаништето е затворено од вторникот, оставајќи ги во неизвесност работните места на околу 15.000 луѓе кои се потпираат на неговото секојдневно работење.

Федералните власти им рекоа на пратениците од Мериленд дека конечниот трошок за обнова на мостот може да порасне на најмалку 2 милијарди долари, објави Roll Call, цитирајќи извор запознаен со дискусиите.

Демократскиот претседател Џо Бајден вети дека федералната влада ќе ги покрие трошоците, но тоа ќе зависи од усвојувањето на законодавството со кое се овластуваат средствата и во Претставничкиот дом предводен од републиканците и во Сенатот предводен од демократите.

Поделениот Конгрес постојано беше растргнат од битки околу финансирањето, при што тврдокорните републиканци честопати се во судир дури и со членовите на нивната партија. Мур, демократ, рече дека републиканците треба да бидат подготвени да го одобрат финансирањето не само за доброто на градот Балтимор, туку и за националната економија. „Мораме да се погрижиме да се движиме навистина брзо за да ја поттикнеме американската економија повторно, бидејќи пристаништето Балтимор е критично за нашиот поголем економски раст“, ​​рече тој.

Секретарот за транспорт Пит Бутиџиг изрази оптимизам дека Конгресот ќе ги одобри средствата потребни за чистење и обнова, истакнувајќи дека поделениот законодавен дом го усвои инфраструктурниот пакет на Бајден од 1 трилион долари во 2021 година.

Се очекува Бајден да го посети местото на уривањето на мостот оваа недела.

Џиновски кран почна да ги сече деловите од урнатиот мост за да ги подготви за отстранување во саботата, за кој властите рекоа дека е првиот чекор во долгото и комплицирано чистење.

Портпаролот на канцеларијата на гувернерот во неделата изјави дека 200 тони тешко парче од мостот е отстрането и дека властите работат на утврдување на најдобрата стратегија за извлекување на бродот од урнатините.

Остатоците и опасните временски услови ги спречија нуркачите да продолжат со потрагата по четирите преостанати тела на градежните работници кои загинаа при уривањето, рече Мур.

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток