Утрински Весник
Свет

Нов напад на ИДФ во Рафа, погодени станбени згради – загинаа најмалку 15 цивили

Најмалку 15 цивили загинаа, а десетици се повредени во ноќен напад на израелската армија врз станбени згради во Рафа, јави дописникот на Ал Џезира.

Од друга страна, Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека интензивните борби меѓу војниците и оперативците на Хамас продолжуваат во Кан Јунис, како и во централниот и северниот дел на Појасот Газа.

Истовремено, ИДФ информира дека израелските воздухопловни сили извршиле напади врз различни цели на Хамас низ Појасот Газа.

Во централна Газа, бригадата Нахал убила неколку оперативци на Хамас и заробила други во текот на изминатиот ден, според ИДФ, пренесува Тајмс оф Израел.

Медиумот известува и дека во западниот дел на Кан Јунис, бригада командоси извршила рација на неколку локации на Хамас, убила неколку вооружени лица на Хамас и запленила оружје. 

Можете да прочитате

Пожар во Австралија, повеќе од 2.000 луѓе се евакуирани, температури над 40 степени

Кина: Најмалку две лица загинаа откако товарен брод удри во мост

Две години од почетокот на руско-украинската војна, преговорите се далечна перспектива