Ништо од првата титула на Роналдо во Саудиска Арабија – пораз и извици „Меси, Меси“

Кристијано Роналдо и неговите Ал-Наср немаа најдобра вечер, откако Португалецот не успеа да помогне неговит тим да се пласира во финалето на Саудискиот Суперкуп по 3:1 поразот од Ал-Итихад, под водство на неговиот португалски сонародник, Нуно Еспирито Санто.

Покрај тоа, Роналдо доживеа да биде пречекан со извиците „Меси, Меси“ од илјадниците навивачи на Ал-Итихад, кои сега ќе играат со Ал-Феиха за титулата, и уште го чека својот прв официјален гол за Ал-Наср, откако даде гол на егзибицијата против Пари Сен-Жермен како дел од комбинираниот саудиски тим.

Бразилецот Ромарињо ги донесе Ал-Итихад во водство веќе во 15. минута со убав гол, за Мароканецот Абдеразак Хамдала да го удвои водство во 43. минута. Талиска им даде надеш на Ал-Наср за камбек во 67. минута, но на крајот клубот од Ријад не успеа да дојде до уште еден гол и на крајот беа казнети во 92. минута со голот на Мухамед Шанкити.

Над три милиони луѓе во салите ги следеа натпреварите од регуларниот дел од Евролигата

Италија го обезбеди петтото место во Лигата на шампионите

Дождот направи хаос, Норис пред Хамилтон и Алонсо на пол-позицијата за спринт-трката во Шангај