Утрински Весник
Балкан

Несреќа на хрватски и српски планинари на врв во Албанија, загина жена од Осиек

Planinari 1.jpg
Ss2

Албанската планинска спасувачка служба соопшти дека вчера на врвот Језерца загинал хрватски државјанин. Според албански ГСС, во акцијата биле спасени седум планинари, од кои четворица од Хрватска и тројца од Србија.

Според неофицијални информации, загинала 43-годишна хрватска државјанка од Осиек која паднала од карпа. Акцијата за спасување ја изврши хеликоптер на Министерството за одбрана, а во спасувањето учествуваше и полицијата.

Ss1

Екипата за пребарување и спасување овозможила извлекување на мртвото тело и транспортирање до мртовечницата со хеликоптер.

Ss1

Можете да прочитате

Бомбата пронајдена во Ниш од бомбардирањето на НАТО успешно отстранета и уништена

Во Ниш акција за уништување на воздушна бомба, евакуирани 1.300 луѓе

Бугарија заплени хероин вреден 9 милиони евра сокриен во душеци за спиење