Утрински Весник
Свет

Британскиот премиер најави нови закони за регулирање на протестите

Британскиот премиер најави нови закони за регулирање на протестите

Британскиот премиер Риши Сунак најави дека владата ќе објави нови нацрт-закони за да ги спречи протестите што се шират во Велика Британија и да и отежне на полицијата да спречи сериозни нарушувања во функционирањето на општеството, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Во последниве години, протестите, главно организирани поради еколошки прашања, затворија големи делови од центарот на Лондон и блокираа клучни автопати, што го отежнува одржувањето на редот и спречувањето на сериозно нарушување на полицијата, наведува Ројтерс.

Британската влада донесе легислатива во 2022 година за да се справи со проблемот, но сега планира да воведе нов сет на регулативи, познати колоквијално како закони за јавен ред.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина